Po stopách moderny

Kulturní stezka Po stopách moderny

Připravujeme pro vás kulturní stezku, která vás provede místy spojenými s životy těch nejvýznamnějších osobností evropské kulturní scény 1. poloviny 20. století. V Brně jsou hned čtyři zastavení: vlastní vila Dušana JurkovičePamátník Leoše Janáčka v domku u varhanické školy, vila rodiny Tugendhat navržená Ludwigem Mies van der Rohe a v prostorách stálé expozice Uměleckoprůmyslového muzea v Brně se setkáte s dílem Josefa Hoffmanna a Wiener Werkstätte. Hoffmann vás také dovede do Brtnice, kde je  v rodném domě stálá expozice jeho díla. Nedaleko v Jihlavě je možné navštívit Dům Gustava Mahlera a v Ivančicích nedaleko Brna najdeme expozici Alfonse Muchy.

kulturni_stezka.jpg

Rakouské muzeum užitého/současného umění (MAK) a Moravskou galerii v Brně (MG) spojuje péče o Muzeum Josefa Hoffmanna v Brtnici/CZ (MJH), které je společným pracovištěm obou institucí. Rodný dům nechal slavný architekt, český rodák, rakouský občan v roce 1907 upravit podle svého návrhu ve stylu vídeňské moderny. Novým fenoménem cestovního ruchu se stávají návštěvy domů spojených s významnými osobnostmi, které v nich žily nebo působily. Tato místa si získávají velkou oblibu díky osobnímu charakteru a přímosti sdělení, které návštěvníkům nabízejí.
Cílem projektu Po stopách moderny - Mezinárodní kulturní a muzejní poznávací stezka po stopách architektonického dědictví jižní Moravy a severovýchodního Rakouska první poloviny 20. století financovaného z programu EU Evropská územní spolupráce Rakousko - Česká republika 2007-2013 je vytvořit mezinárodní kulturní stezku mezi Brnem a Vídní, do které se zapojí muzeum Josefa Hoffmanna v Brtnici, vila Dušana Jurkoviče v Brně a další významné muzejní domy.
Program projektu dále zahrnuje výstavy, přednášky, kulturní a vzdělávací akce a vytvoření aplikace pro mobilní telefony s informacemi o jednotlivých domech na kulturní stezce.
Projekt je realizován ve spolupráci s Rakouským muzeem užitého/současného umění (MAK Wien), Europaforum Wien a Centrálou cestovního ruchu Jižní Moravy.

Odkaz na oficiální stránky projektu, který propojuje českou stranu s rakouskou.

EU-ETC_LOGO_2012.jpg 

Mapa stránek