Sobotní ateliéry

Toulky robokočky

Kubistický portrét kočky nebo spíše robokočky namaloval v roce 1921 významný brněnský malíř Antonín Procházka. Byl známý především svými malířskými experimenty. Jeho pracovna se prý podobala více čarodějnické laboratoři, nežli obyčejnému malířskému ateliéru. Kromě obrazů, barev, štětců a stojanů se v ní nacházely skříně plné stavebního materiálu, laků nebo i bochníků vosku. Všechny tyto přísady pak použil do svých obrazů.

Tak schválně, uhodnete, co Procházka přimíchal do tohoto kočičího portrétu?

A) trávu

B) písek

C) čočku

Zde je obraz i jako omalovánka ke stažení. 

Ty si teď také můžeš zkusit doma zahrát na čarodějnickou laboratoř. Najdi doma cokoliv, čím je možné malovat a kočku vybarvi. Můžeš použít třeba zbytek tátovy kávy, pomerančovou šťávu od snídaně nebo cokoliv tě napadne. Zapoj svou fantazii. Poděl se se svými nápady, vyfoť své "robodílo" a fotku nám třeba pošli na Facebook Moravská galerie dětem. Třeba inspiruješ nejednoho umělce.

Připravila lektorka Romana Cásková. 

 

robokocka jpg

 ___________________________________

Čert a Káča

Mnozí z vás jistě ví, že v expozici Brno předměstí Vídně máme také pár pohádkových děl. Jedním z nich je socha od Ladislava Šalouna Čert a Káča. Káča je vyrobena z bílého mramoru a čert z černé žuly. Znáte tuhle pohádku o hloupém čertovi a hubaté Káči od Boženy Němcové? Pokud ne, tak si ji můžete přečíst třeba v digitální knihovně Moravské zemské knihovny:  https://1url.cz/rzim5

Pohádek na světě ale není nikdy dost. Tak co kdybyste zkusili stejně jako naše lektorka Domča vyrobit flipbook, díky kterému pohádku odvyprávíte v pohyblivých obrázcích? Že nevíte, jak na to? Mrkněte na naše instruktážní video: https://1url.cz/bzHVE

Cert a Kaca

 

________________________

Hoffmannovo razítko

Naší inspirací pro dnešní sobotní ateliér bude tvorba brtnického rodáka Josefa Hoffmanna, který byl jedním ze zakladatelů uměleckých dílen Wiener Werkstätte a důležitou osobností vídeňského secesního hnutí. Navrhoval mimo jiné také látky s geometrickými ornamenty.

Pojďte si zkusit podle video návodu vyrobit vlastní razítko à la Hoffmann z brambory a vytvořit si s ním třeba nový design plátěné tašky: https://1url.cz/Lzope

_________________________

Čajová tabule

Na Bílou sobotu bychom měli všichni uklízet, aby naše domovy byly na Boží hod velikonoční čisté a voňavé.
Tak co tahle v rámci dnešního sobotního ateliéru pomoci našim maminkám s vyklízením a spotřebováním zásob starých čajů? Nejsou totiž jenom chutné, ale také se s nimi dá skvěle malovat!

Inspirací nám bude obraz s názvem Tabule, registrující modrou, modrofialovou, červenofialovou a hnědočervenou od malíře Jana Kotíka, člena Skupiny 42, jehož tvorba z šedesátých let se vyznačovala spontánním a rychlým nanášením barev na obraz, které nechával volně roztékat.
Dílo si můžeš prohlédnout na on-line sbírkách Moravské galerie  http://sbirky.moravska-galerie.cz/dielo/CZE:MG.A_1414 nebo se můžeš nechat inspirovat tímto videem:  https://1url.cz/ezNyn

__________________________

Mysli smysly: chuť

Pojďte s námi zažívat umění všemi smysly v novém seriálu Mysli smysly. Tento díl bude plný barevných chutí!

https://1url.cz/VzHdM

_________________________

Čočková mozaika

Víš, co je to mozaika? Jde o plošnou výzdobu vytvořenou z drobných různobarevných (např. kamenných, keramických nebo skleněných) kostiček či dílků, které se vkládají do měkké omítky. Po zaschnutí tak může vzniknout krásná a zajímavá dekorace. Pojď si s námi podle videa vyrobit jednu takovou domácí mozaiku, ale z čočky!

https://youtu.be/sBPVWt2bkYU

Inspirací pro dnešní sobotní ateliér nám bude Jurkovičova vila, po které se nám už stýská a tak se do ní přeneseme alespoň prostřednictvím vybraného díla.
Původní majitel a architekt vily Dušan Samuel Jurkovič si totiž jednu takovou mozaiku nechal na svůj dům navrhnout od malíře Adolfa Kašpara. Takovéto použití mozaiky na fasádě budovy patřilo v jeho době k důležitým prvkům moderny.

A protože Jurkovič byl velký milovník lidové kultury, tak je na mozaice jeho domu vyobrazena jeho oblíbená slovenská lidová pohádka Bača a drak.
Pokud tuhle pohádku, kterou zapsala na svých cestách po Slovensku Božena Němcová, neznáš, tak si ji poslechni třeba právě k tomuto sobotnímu ateliéru:
https://www.youtube.com/watch?v=12E6yZGLX18

____________________________

Mysli smysly: čich

Je tu další díl seriálu Mysli smysly, kde zapojujeme všechny smysly do vnímání uměleckých děl. Tentokrát do hry přizveme čich.
Vhodné pro děti i dospělé!

https://youtu.be/xRsx2t1m3OI

____________________________

Sladký minimalismus

Vytvořil jsi někdy sochu jen podle svojí fantazie? A co kdyby se taková socha skládala jen z linií, čtverců a dalších geometrických tvarů?

Stanislav Kolíbal dělá takové umění, které ukazuje jakýsi další, alternativní svět, nepodobný našemu. V něm se vše skládá jen ze základních forem, které umělec různě kombinuje. Křehké linky a tančící kruhy a mnohoúhelníky jsou něco, podle čeho umělcovo dílo spolehlivě poznáme.

Zkus to i Ty a vytvoř si sochu - a ne jen tak ledajakou, ale takovou, kterou pak můžeš i sníst! 

https://youtu.be/5WFheHdRmYE

 


Mapa stránek