Cílem rozsáhlého projektu je představit život a tvorbu českého moderního malíře Františka Foltýna (1891-1976), který je spolu s Kupkou označován za jednoho z našich nejdůležitějších malířů nefigurativního umění. Je zajímavé, že geografická poloha Foltýnových životních zastávek (Košice - Paříž - Brno) kótuje jednu z významných částí prostoru, v němž se konstituovalo evropské moderní umění, a že právě ona dala Foltýnovi jedinečnou šanci, jakou čeští umělci vesměs neměli - být ve správný čas na správném místě. Význam díla Františka Foltýna mimo jiné dokládá v posledních letech vzrůstající zájem mezi odbornou veřejností a sběrateli. František Foltýn, rodák ze šumavských Královských Stachů, spoluzakládal brněnskou Skupinu výtvarných umělců a od roku 1937 až do své smrti žil v Brně . Foltýnovo rané dílo, v němž zajímavým způsobem reflektoval primitivistickou variantu nové věcnosti a které představuje patrně nejzajímavější a také nejpůvodnější etapu jeho tvorby, vznikalo v Košicích (1918-1923) a mělo často sociální a literární obsah. Mezinárodní scénu nefigurativního umění Foltýn obohatil svým osobitým přínosem v letech 1924-1934, kdy pobýval v Paříži, stal se členem geometricky orientované umělecké skupiny Cercle et carré a posléze vstoupil na půdu mezinárodního, stylově hybridního uskupení Abstraction-Création. Svůj styl našel v kompozičním systému, který lze obecně zařadit do organické abstrakce. Brzy po návratu do Brna se Foltýnova tvorba přiklání k realismu, vystřídanému krátkým návratem k abstrakci v šedesátých letech.
Důležitým a logickým podnětem pro prezentaci autorovy tvorby v Moravské galerii v Brně je fakt, že tato instituce se stala po autorově smrti správcem jeho pozůstalosti (v jejiích sbírkách se nachází více jak 240 umělcových děl, především kreseb a obrazů). Součástí rozsáhlého projektu, kterému předcházely více než dva roky příprav, je nejen velká retrospektivní výstava, ale i obsáhlá publikace s vůbec prvním soupisem Foltýnova díla.
Unicredit Bank; Siemens; Knauf; Dějiny a současnost; kulturní týdeník A2; České dráhy; etna i guzzini; art&antiques; rádio Krokodýl; Český rozhlas Brno; Newton media; Student agency; Yotiva; Brněnské kulturní centrum