Mezinárodní plakátová akce připravená Janem Rajlichem ml. a Sdružením Bienále Brno představí 100 původních autorských plakátů, vytvořených na základě výzvy stovkou designérů z 30 zemí světa jako poctu zakladateli Mezinárodního bienále grafického designu v Brně, malíři a grafikovi Janu Rajlichovi st. (1920-2016).
Nad akcí převzali záštitu ICO-D International Council of Design v Montrealu, Bohumil Šimek, hejtman Jihomoravského kraje, primátorka města Brna JUDr. Markéta Vaňková.
Výstava je součástí projektu Moravské galerie RAJLICH 100 a spadá do cyklu výstav SBB Brno - hlavní město grafického designu (č. 73).
Organizátor: SBB / Sdružení Bienále Brno /
Spolupořadatel výstavy: Moravská galerie v Brně
Autor výstavy Jan Rajlich ml. vycházel v zadání pro vyzvané designéry ze skutečnosti, že Jan Rajlich st. proslul ve světě jako:
- tvůrce plakátů, typograf, průkopník jednotného vizuálního
stylu a informační grafiky v Československu
- zakladatel Mezinárodního bienále grafického designu v Brně
a 30 let prezident jeho organizačního výboru
(1963-1992)
- publicista, pedagog a organizátor kulturního života
- usiloval ve své tvorbě o propojení mezi designem a uměním
- propagoval design vizuálních komunikací a jeho respekt ve
společnosti
Výstavy 100 originálních plakátů na počest 100. výročí narození malíře a grafika Jana Rajlicha, zakladatele Bienále grafického designu v Brně se účastní svými originálními přímo pro tuto akci vytvořenými plakáty 100 pozvaných výtvarníků z 30 zemí celého světa. Mezi nimi nalezneme řadu ikon světového i českého grafického designu a plakátové tvorby.
Z Brna: František Borovec, Jiří Eliška, Václav Houf, Alena Jedličková, Boris Mysliveček, Jan Rajlich ml. a Martin Skalický. Z Česka dále: Karel Aubrecht, Peter Bankov, Pavel Beneš, Michal Cihlář, Václav Johanus, Petr Kubín, Dagmar Kučerová-Lanatová, Karel Míšek, Vladimír Netolička, Aleš Najbrt, Pavel Noga, Jaroslav Pejčoch, Zdeněk Světlík, Jindřich Štreit, Jiří Toman a Zdeněk Ziegler.
Ze Slovenska: Andrej Haščák, Fero Jablonovský, Pavel Choma, Peter Javorík, Dušan Junek, Mykola Kovalenko, Vladislav Rostoka. Stanislav Stankoci, Vladimír Vološin a Jozef Vydrnák.
Ze zahraničí dále (výběr): Eduardo Barrera Arambarri MX, Xavier Bermúdez MX, Subrata Bhowmick, IN, Ken Cato, AU Jochen Fiedler DE, Stasys Eidrigevicius LT, Jianping He CN/DE, Fons Hickmann DE, Vladimir Chaika RU, Seymour Chwast US, Paul Ibou BE, Piotr Kunce PL, Helmut Langer DE, Yossi Lemel IL, Leo Lin TW, Rico Lins BR, Uwe Loesch DE, Pekka Loiri FI, João Machado PT, Lech Majewski PL, Piotr Młodożeniec PL, Keizo Matsui JP, Chaz Maviyane-Davies ZA/US, Finn Nygaard DK, István Orosz HU, Ryszard Otręba PL, Robert L. Peters CA, Kari Piippo FI, Chen Pingbo CN, Władysław Pluta PL, Péter Pócs HU, Alain Le Quernec FR, Dan Reisinger IL †, Phil Risbeck US, Mehdi Saedi IR, U. G. Sato JP, Felipe Taborda BR, Fumio Tachibana JP, Kan Tai-Keung CN, David Tartakover IL, Parisa Tashakori IR/US, Boris Trofimov RU, Niklaus Troxler CH, Oleg Veklenko UA, Gert Wunderlich DE, Xu Wang CN a další...
100 plakátů 100 designérů bude vystaveno v Místodržitelském paláci Moravské galerie v Brně.
ProjektRajlich 100je záměrným časovým pozastavením tradičního bienálového maratonu, s cílem podívat se na historii Bienále Brno ze zpětné perspektivy tvůrčího osudu jejího zakladatele Jana Rajlicha, významné brněnské osobnosti mezinárodního významu, jehož zásluhou je Bienále Brno a město Brno trvale zakotveno na mezinárodní mapě grafického designu.
------------------------------
PROJEKT RAJLICH 100
Výstavním projektem nazvaným RAJLICH 100 připomene v roce 2020 Moravská galerie v Brně ve spolupráci se Sdružením Bienále Brno stoleté výročí narození brněnského malíře a grafika Jana Rajlicha, ve světě proslulého zakladatele Bienále Brno. Narodil se v jihočeské vesničce Dírná mezi Táborem a Jindřichových Hradcem jako čtvrtý syn kováře Karla V. Rajlicha. Vystudoval gymnázium v Jindřichově Hradci (1930-1939) a Baťovu Školu umění ve Zlíně (1939-1944). Od roku 1950 se usadil v Brně a působil zde nejprve jako malíř a grafik, záhy jako grafický designér a přední organizátor kulturního dění. Jan Rajlich proslul ve světě jako iniciátor a dlouholetý předseda Mezinárodního bienále grafického designu v Brně (1963-1992). Za své organizační, odborné, umělecké a publicisticko-teoretické zásluhy o rozvoj grafického designu a oboru vizuálních komunikací získal více než čtyřicet mezinárodních ocenění, několikrát byl například vyznamenán Mezinárodní organizací grafiků ICOGRADA (1972, 1983, 1985, 2002). V roce 1995 byl vyznamenán Cenou města Brna za svůj přínos ke kulturnímu rozvoji města a výsledky své vlastní umělecké tvorby, kterou zasahoval do většiny oblastí designu vizuálních komunikací. Rajlichova tvůrčí, organizační a publicistická práce na poli grafického designu ho řadí mezi významné osobnosti světového grafického designu 2. pol. 20. století. Nebyl jen umělcem a designérem, ale také spisovatelem, pedagogem a organizátorem kulturního dění, za nímž do Brna přijížděli získávat zkušenosti zakladatelé obdobných periodických výstav z Evropy, Ameriky a Asie.