Manuál rekonstrukce

Vytisknout všechny kapitoly

3. Stropní konstrukce, podlahy a podlahoviny

Stropní konstrukce nad suterénem jsou tvořeny mělkými segmentovými klenbami do ocelových I profilů a valenými klenbami s násypy. Nad přízemím tvoří stropy dřevěné tesané trámy profilu 18,5 x 20 až 21 x 22 cm (přestože původní projekt uvádí 21 x  24 cm) se záklopem, násypem, půdovkami a pochozí vrstvou, v ateliéru ještě podloženou korkovými deskami. Stropy nad 1. patrem jsou...

Zavřít okno

3. Stropní konstrukce, podlahy a podlahoviny

Stropní konstrukce nad suterénem jsou tvořeny mělkými segmentovými klenbami do ocelových I profilů a valenými klenbami s násypy. Nad přízemím tvoří stropy dřevěné tesané trámy profilu 18,5 x 20 až 21 x 22 cm (přestože původní projekt uvádí 21 x  24 cm) se záklopem, násypem, půdovkami a pochozí vrstvou, v ateliéru ještě podloženou korkovými deskami. Stropy nad 1. patrem jsou dřevěné, uzavřené záklopem shora pokrytým vrstvou jílu,v šikmých částech doplněným pilinovým násypem.

Podhledy byly buďto bedněné a omítané nebo s přiznanou dřevěnou konstrukcí tvořenou dekorativními trámy a přiznaným prkenným záklopem (např. v hale) či omítanými korkovými deskami mezi trámy (např. v ateliéru). Stropní konstrukce byly v celém domě dobře zachovány, jen v suterénu bylo poškozeno několik kleneb popraskáním a ztrátou funkčního tvaru. Omítané podhledy se dochovaly s řadou přemaleb, dřevěné konstrukce podhledů byly s výjimkou haly přetřeny krycími barvami. Podhled v hale byl zakryt vloženým rovným omítaným stropem.

Podlahy byly v domě velmi různorodé: ze dřeva, betonu, cihel, kamene, z korkového linolea, xylolitu nebo teraca. Původní podlahoviny se většinou zachovaly pod mladšími vrstvami.

Při obnově byly všechny původní stropní i podlahové konstrukce v domě ponechány. S ohledem na budoucí návštěvnický provoz byly posíleny stropní konstrukce nad suterénem, a to podepřením cihelných segmentových kleneb nově vloženými ocelovými průvlaky a sloupky. Výměnu si vyžádala zborcená klenba vinného sklípku, neúměrně zatížená hutným hliněným násypem určeným k udržení chladu, a rovněž jedna segmentová klenba. Trámové stropy nad přízemím byly zesíleny na dnešní užitné zatížení horními fošnovými příložkami skrytými v původní skladbě podlah. Vložený omítaný podhled haly byl odstraněn, původní povrchy podhledů a podlah v přízemí a patře domu obnoveny. Část podlah v suterénu byla provedena nově z teraca.

Uložit do PDFVytisknout
Zavřít okno

3.1 Trámový strop

Předměttrámový strop
Umístění ve vilepracovna v 1. patře
Materiáldřevo; korek
AutorDušan Jurkovič
VýrobceFrantišek Zemánek, tesařský mistr v Brně
Místo výrobyBrno
Datum výroby1906
PopisStropy nad dvěma místnostmi Jurkovičova ateliéru v patře domu jsou tvořeny dřevěnými pohledovými trámy uzavřenými záklopem shora pokrytým vrstvou jílu (60 mm), v šikmých částech doplněným pilinovým násypem. Podhled mezi trámy tvoří omítka na korkových deskách, mezi nimi a záklopem je vzduchová mezera. Trámy jsou hoblované, profilu18 x 21, viditelná je přibližně polovina jejich výšky. Ze strany interiéru mají zkosené hrany. Povrchově byly upraveny barevným lazurním nátěrem.
Stav zachování před obnovouOmítané podhledy stropů byly zachovány s řadou přemaleb, dřevěné části konstrukce podhledů byly druhotně přetřeny krycími barvami.
Postup obnovyVšechny původní vrstvy konstrukcí byly zachovány pouze s výjimkou násypů z pilin, které byly svým umístěním přímo pod krytinou rizikovým místem konstrukce. Povrchy podhledů byly restaurátorsky obnoveny očištěním na původní povrch. V menší z obou místností ateliéru přitom bylo objeveno „kazetové“ členění omítaných ploch stropu dekorativní linkou.
Klíčová slovaateliér, pracovna, trám, podhled, korek, povrch, lazurní nátěr, restaurování
Uložit do PDFVytisknout
Zavřít okno

3.2 Nepravý krov haly

Předmětnepravý krov haly
Umístění ve vileschodišťová hala
Materiálmodřínové dřevo
AutorDušan Jurkovič
VýrobceFrantišek Zemánek, tesařský mistr v Brně
Místo výrobyBrno
Datum výroby1906
Autor návrhu obnovyZoja Matulíková, Taťjana a Karol Bayerovi, průzkumy povrchů a materiálů (2006-2007)
RestaurátorDimitrij Neuwirth a kol.
Datum obnovy2007
PopisPro centrální schodišťovou halu domu Jurkovič navrhl dřevěnou sedlovou stropní konstrukci, která vyvolávala dojem střešního krovu. O konstrukční prvek se však nejednalo, při pohledu zvenčí je zřejmé, že „krov“ haly je umístěn daleko níž, než pravý krov střechy nad ní. Barevná povrchová úprava dřeva kombinující krycí a lazurní nátěry doplňovala spolu s dalšími prvky haly její celkovou barevnou atmosféru. Zelenou lazuru doplňovaly červené detaily dekorativních řezeb.
Stav zachování před obnovouPatrně v 60. letech 20. století došlo k „přestropení“ původního krovu. Pravděpodobně za účelem zesvětlení místnosti byla stropní konstrukce zakryta vloženým rovným omítaným rákosovým podhledem, který zakonzervoval původní barevnou úpravu stropu.
Postup obnovyPřestropení bylo v rámci obnovy odstraněno, krov byl restaurátorsky očištěn a mohl tak poskytnout věrnou představu o původní barevnosti a atmosféře haly.
Klíčová slovaschodišťová hala, nepravý krov, strop, podhled, povrch, krycí nátěr, lazurní nátěr
Uložit do PDFVytisknout
Zavřít okno

3.3 Podlahy

Předmětpodlahy
Materiáldřevo; beton; cihla; kámen; korkové linoleum; xylolit; teraco
RestaurátorMagdalena Chobolová, restaurování xylolitové podlahy; Štambachr, s. r. o., repase a doplnění vlysových a povlakových podlah
Výrobce replikyJan Činčera, replika linkrusty)
Realizace obnovyVaM RESAN, s. r. o., teracové podlahy
Datum obnovy2009-2010
PopisPodlahy byly v domě velmi různorodé. V suterénu dřevěné prkenné, betonové, cihelné, kamenné, keramické i pískové. V přízemí a v patře v hlavních místnostech vlysové, prkenné a z korkového linolea, v menších místnostech pak xylolitové (předsíň a koupelna), teracové (chodba, kuchyně a toaleta) a dlážděné betonem (modelovna v 1. patře).
Stav zachování před obnovouPůvodní podlahoviny byly většinou zachovány pod mladšími vrstvami. Podlahy v ateliéru v patře domu vykazovaly nerovnosti vzniklé zřejmě statickými pohyby dřevěné konstrukce domu v minulosti.
Postup obnovyVšechny zachovalé původní podlahové konstrukce byly v domě ponechány, korková linolea jen částečně. Původní povrchy podlah v přízemí a patře domu byly obnoveny sejmutím mladších vrstev a renovací (vlysy, teraco), restaurováním (dřevěné prvky, xylolit, červené a zelené korkové linoleum schodišť a pavlače) nebo použitím nového totožného prvku (korková linolea dětského pokoje a ateliéru). Část podlah v suterénu byla provedena nově z teraca.
Klíčová slovapodlahy, podlahoviny, prkna, beton, cihla, kámen, vlysy, korkové linoleum, xylolit, teraco
Uložit do PDFVytisknout
Zavřít okno

3.4 Korkové linoleum

Předmětkorkové linoleum
Umístění ve vilevnitřní schodiště; ochoz; předsíň terasy; oriel window pracovny; koupelna v přízemí
Materiálkorkové linoleum
Datum výroby1906
PopisKorkové linoleum bylo použito na podlahách některých z hlavních místností přízemí a 1. patra domu. Linoleum bylo jako praktický a dobře omyvatelný povrch vybráno v přízemí pro dětský pokoj, mělo zde tmavě zelenou barvu stejně jako linoleum na stupních a podestě zadního schodiště. Shodné linoleum pokrývalo také podlahu místností Jurkovičovy pracovny v 1. patře, kde mu podklad tvořily korkové desky: Pod 1mm linoleem byla 20mm vrstva korkových desek, poté vrstva vyrovnávací vápenné malty, následovaly půdovky, opět vápenná malta a násyp. Linoleem v temně červené barvě bylo pokryto hlavní schodiště haly, její ochoz a navazující podlaha předsíně terasy.
Stav zachování před obnovouNa stupních i podestě zadního schodiště se zachovalo temně zelené korkové linoleum, stejné se dochovalo na podlaze Jurkovičovy pracovny, kde bylo překryto vrstvou linolea odlišné barvy, na níž byl koberec. Červené korkové linoleum se zachovalo na schodišti haly, na jejím ochozu a v předsíni terasy. Druhotně se linoleum objevilo na několika stupních vedoucích v lodžii k hlavním vstupním dveřím.
Postup obnovyPůvodní korková linolea byla v domě částečně ponechána – zachována a restaurována byla na obou vnitřních schodištích, na ochozu haly, v předsíni terasy a v arkýřovém okně Jurkovičovy pracovny. Po očištění byly vyretušovány barevné defekty, linoleum bylo napuštěno lněným olejem a po vyschnutí konzervováno přípravkem na bázi polymerů, vosků a rozpouštědel. V dětském pokoji a ve dvou místnostech Jurkovičovy pracovny v patře bylo původní linoleum šetrně sejmuto (v pracovně šlo o dvě vrstvy) a nahrazeno novým 100% korkovým linoleem o tloušťce 2,5 mm podle původního složení a v původních odstínech. Podkladová vrstva z korku byla zachována. Vzorky původního linolea z těchto místností byly zachovány, na místě zůstal vzorek původního linolea v arkýři; stejně jak jinde byl vyčištěn, konzervován a opatřen stejnou povrchovou úpravou jako nové linoleum.
Klíčová slovapodlahy, podlahoviny, korkové linoleum
Uložit do PDFVytisknout
Zavřít okno

3.5 Terasa

Předmětterasa
Umístění ve vilestrop lodžie; podlaha terasy
Materiáldřevo; keramika? / cementová dlažba?; lipovský mramor z Jeseníků
Rozměrytrámy o profilu 16 x 18 cm
AutorDušan Jurkovič
VýrobceFrantišek Zemánek, tesařský mistr v Brně
Místo výrobyBrno
Datum výroby1906
Autor návrhu obnovyPetr Všetečka, Robert Václavík, Karel Menšík (Transat architekti); Jan Mattuš, statika
RestaurátorVáclav Vičar a Radek Suchánek, oprava dřevěných konstrukcí
Realizace obnovyOndřej Sklenář, kamenná dlažba z lipovského mramoru
PopisPodhled lodžie tvoří hoblované trámy 16 x 18 cm se zkosenými hranami a prkenným záklopem. Původní skladba terasy nad touto konstrukcí se nedochovala, z dobových snímků je dobře patrná drobná šachovnicová dlažba tvořící horní pochozí vrstvu terasy. Materiál, ze kterého byla vytvořena, nicméně zjištěn nebyl. Mohlo jít o běžnou nebo slinutou keramiku (kameninu) nebo cementovou dlažbu.
Stav zachování před obnovouTerasa prošla v minulosti řadou úprav. Poslední z nich znamenala její zrušení a náhradu mělkým pultovým zastřešením s oplechováním na původní nosné dřevěné konstrukci. Ta byla kvůli dlouhodobému zatékání v havarijním stavu, konstrukci podhledu nesly pouhé zbytky zhlaví trámů.
Postup obnovyVšechny nosné trámy byly vyjmuty a protézovány nejprve stejně starým dřevem do úplné podoby a poté z horní strany ještě zinkovanou ocelí profilu T120, tak, aby uložení na straně spádu již nehrozilo opakovaným uhníváním zhlaví. Na této konstrukci bylo provedeno nové izolační souvrství terasy odvodněné původními restaurovanými chrliči z umělého kamene. Povrch terasy je vytvořen podle dobové černobílé fotografie šachovnicovým rastrem z nového materiálu – lipovského mramoru z Jeseníků. Dvou odstínů je zde dosaženo různým zpracováním povrchu barevně neutrálního kamene.
Klíčová slovalodžie, terasa, strop, podhled, podlaha, keramika, cementová dlažba, mramor
Uložit do PDFVytisknout
Get Adobe Flash player

Mapa stránek