Manuál rekonstrukce

Vytisknout všechny kapitoly

2. Dřevěná konstrukce a statika

Celá nadzemní část domu nad kamennou podezdívkou je provedena jako dřevěná trámová konstrukce z měkkého, pravděpodobně smrkového dřeva, zděná jsou pouze komínová tělesa. Konstrukce je oboustranně pokrytá několikacentimetrovou vrstvou korkových desek a omítkou. V dutině obvodových stěn mezi korkovými deskami je strusková výplň (Jurkovičem označená jako "škvárový...

Zavřít okno

2. Dřevěná konstrukce a statika

Celá nadzemní část domu nad kamennou podezdívkou je provedena jako dřevěná trámová konstrukce z měkkého, pravděpodobně smrkového dřeva, zděná jsou pouze komínová tělesa. Konstrukce je oboustranně pokrytá několikacentimetrovou vrstvou korkových desek a omítkou. V dutině obvodových stěn mezi korkovými deskami je strusková výplň (Jurkovičem označená jako "škvárový beton"), interiérové stěny mají dutiny prázdné. K lehké dřevěné nosné konstrukci dospěl Jurkovič po zkušenostech ze srubových domů, které stavěl na Pustevnách, a hrázděných domů v Luhačovicích. Zde u dochovaných staveb nicméně korek nalezen nebyl, což mohlo souviset s jejich sezónním využíváním.

Dřevěné prvky na fasádách spolu se střešní krajinou se mu pak staly výtvarným vyjádřením stavební podstaty domu a současně mohly být i odkazem k jeho výchozí orientaci na lidovou architekturu. Podobně jako na luhačovických stavbách jde i na fasádách vily o vyjádření volné, nepřímé a naopak ryze výtvarné, neboť dřevěné fasádní prvky jsou jen obkladem provedeným v úrovni omítky a většinou svou polohou nekorespondují se skutečnými konstrukčními prvky uvnitř stěn.

Celkový stavební stav dřevěných konstrukcí domu odpovídal po stu letech stáří domu, nevykazoval ale zvláštní statické poruchy, jen lokální poruchy dřeva související s průnikem vlhkosti do konstrukce.

Dřevěně nosné konstrukce byly na základě sondáží lokálně odkryty a sanovány podle míry zasažení dřevokazy. Jen minimum konstrukcí bylo vyměněno.

Uložit do PDFVytisknout
Zavřít okno

2.1 Dřevěná konstrukce

Předmětdřevěná konstrukce
Materiálměkké (pravděpodobně smrkové) dřevo
AutorDušan Jurkovič
VýrobceFrantišek Zemánek, tesařský mistr v Brně
Místo výrobyBrno
Datum výroby1906
Realizace obnovyRAMSES Ostrava, s. r. o.
Datum obnovy2009-2010
PopisCelá nadzemní část domu nad kamennou podezdívkou je provedená jako dřevěná trámová konstrukce. Typický rozměr svislých nosných sloupků ve stěnách je 13 x 16 cm, jejich vzdálenost je většinou 1 m. Mezi nimi jsou vloženy pomocné sloupky 13 x 8 cm. Vodorovné prvky a pozednice mají průřez 13 x 16 cm, pomocné pak 10 x 13 cm.
Stav zachování před obnovouStav dřevěných konstrukcí přízemí a patra byl zjišťován sondami v těch místech, kde bylo možné předpokládat poruchy. V kritickém stavu byla stěna koupelny v přízemí, trvale zasažená vlhkostí, kde vlivem dřevokazů sloupky ztratily svou nosnou funkci. Menší poruchy byly objeveny i na jiných místech, např. pod parapetem horního okna schodišťové haly či okna nárožního arkýře neboli oriel window Jurkovičova ateliéru v 1. patře.
Postup obnovyNosné prvky poškozené dřevěné stěny koupelny v přízemí byly vyměněny, a to při sejmutí omítky a korkových desek pouze z vnitřní strany. Jiné defekty (pod některými okny) byly řešeny lokálně výměnou části prvku a injektážní impregnací.
Klíčová slovadřevěná konstrukce, trám, měkké dřevo
Uložit do PDFVytisknout
Zavřít okno

2.2 Korková deska

Předmětkorek
Materiáldrcený korek lisovaný do desek
Rozměryobdélníkové formáty 20 x 50 cm a více; tloušťka: 30 mm u vnitřního opláštění dřevěné konstrukce, 40 mm u vnějšího opláštění, 20 mm u podlahových desek
Dodavatelakciová společnost Kleiner & Bokmeyer
Místo výrobyVídeň
Datum výroby1906
PopisKorkové desky pokrývaly oboustranně dřevěnou konstrukci všech stěn přízemí a patra domu a některých podhledů. Použity byly i pod korková linolea podlah. V závislosti na umístění v konstrukci domu byly použity korkové desky různé tloušťky. Vnější korkový obklad byl opatřen cementovou omítkou, zatímco uvnitř se jednalo o omítky sádrové.
Stav zachování před obnovouJedinými pozdějšími zásahy do korkového opláštění byly rozvody vnitřních instalací, zejména elektřiny. Mimo trasy rozvodů byl korek v celém domě zachován v původním neporušeném stavu s výjimkou jedné stěny koupelny v přízemí, kde byl spolu s dřevěnou nosnou konstrukcí poškozen vlhkostí.
Postup obnovyOpravy omítek bylo nutné s ohledem na korkový podklad provádět velmi šetrným, tedy převážně restaurátorským způsobem. Nové trasy rozvodů vnitřních instalací byly umístěny povětšinou mimo korkové stěny (do podlah a stropů), ovládání svítidel je centrální, aby byl minimalizován počet vypínačů na stěnách a související kabeláž. Podlahové korkové desky byly při odstrojení podlah uloženy a následně vráceny na své místo.
Klíčová slovakorek, konstrukce domu, plášť, obklad
Uložit do PDFVytisknout
Get Adobe Flash player

Mapa stránek